Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

y-1= 3/2(x+1) write in standard form​
Find the current Lx in the figure
Help me number 14❤️...
HELP!!! I will Mark Brainiest!!!! Inga and Aileen are measuring the temperature of frozen hydrogen. Inga is using a thermometer that has increments of 0.25∘F, a
What document was written to rule the new nation
9. If your heart beats 8 times in 6 seconds, then how many times will it beat in 2 minutes?
You’ve just picked up a ground ball at first base, and you see the other teams player running towards third base. How far do you have to throw the ball to get i
NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST AND ITS 25 POINTS PLEASEEEE The graphs below have the same shape. What is the equation of the red graph? A. g(x) = x2 - 2 B
PLEASE HELP QUICK How did Pike describe life in New Mexico? A. He noticed New Mexico's advanced industry and commerce.B. He saw that the people of New Mexico we
Guatemala offers many exciting outdoor activities for adventure-seekers. Write a few sentences, in Spanish, about the activity that you would want to try, and