dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

Which sample of CO2 has a definite shape and a definite volume? (1) CO2(aq)(2) CO2(g) (3)CO2(l)(4) CO2(s)
Describe two advantages of classification.
1. Which of the following statements about Vietnam is true? A. Hanoi is the main center of Vietnam's marketplace economy. B. Vietnamese farmers have long specia
Which sample of matter is classified as a substance? (1) air (3) milk(2) ammonia (4) seawater
the most likely reason why Napoleon could be classified as an enlightened monarch was because
Why did King Henry VIII have Thomas More beheaded? A. Thomas More believed in the teachings of Martin Luther. B. The king wanted to appoint Thomas More archb
How thick are some of the ice caps over Antarctica? 100 feet 500 feet 1 mile 2 miles
How did the ancient leaders of Greece and Rome unite their empires?
Why does Mr. Jabez Wilson write so much in "The Red-Headed League"? A. He is filing a police report. B. He is copying an encyclopedia. C. He is a tax lawyer. D.
Which gas sample at STP has the same total number of molecules as 2.0 liters of CO2(g) at STP? (1) 5.0 L of CO2(g) (3) 3.0 L of H2S(g) (2) 2.0 L of Cl2(g) (4) 6