Nickolette41107
Nickolette41107 Nickolette41107
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

Carmen buys candy that costs $6 per pound. She will spend less than $30 on candy. What are the possible punds she will buy. Use P for the number of punds willCarmen buy. Write your answer as an inequality solved for p.

Respuesta :

jesus109
jesus109 jesus109
  • 04-04-2018
Pounds = P
$6 per pound for $30 worth.

P = 30/6
P=5
She can buy 5 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta