korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Does reversing the order of digits of a 2 digit prime number always result in a prime number
In contrast to a capitalist society, how does a person’s income function in a socialist society? A. Individuals can’t make decisions about how to use their inco
Which sentence in this passage correctly uses the semicolon? A.Jane was tired of living an unassuming life; in the suburbs. B. She was also very curious to lea
where is Venezuela's most populous area
why is scout worried about him?
An ordered pair has coordinates that have the same sign. In which quadrant(s) could the point lie
Your friend wants to open a clothing shop. A necessary capital resource is a (5 points) place to open the shop knowledgeable fashion manager license to conduct
What are the reactants in fermentation?
$3 is what percent of $40
What challenge did both indentured servants and African Americans face during the early 1800s? (5 points) They had little chance of gaining freedom. They had no