hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

susan swims a race in 29 3/10 seconds. Patty swims the race in 33 9/10 seconds. How much faster was susan than patty?
Which of the actions below will not create more room on your hard drive? a. Defragging your hard drive b. Uninstalling an application c. Deleting temporary I
how many times 1/4 goes into 2 2/4
Where is the Great Rift Valley located? a. Western Africa b. Northern Africa c. Southern Africa d. Eastern Africa
It is acceptable to use personal pronouns in a narrative essay. TrueFalse
Who was President Washington's Attorney General?
During what meeting did the delegates request each state write a constitution? a. First Continental Congress b. Second Continental Congress c. Philadelphia C
Steps to solve: 28x - 12 + 2x - 4 - x
Sir Gawain and the Green Knight is… A. A Victorian poem B. A Medieval poem C. Gothic D. Contemporary
What is the area of the figure? HELP FAST?!