Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

“He stepped down trying not to look down at her as if she were the sun yet he saw her like the sun even without looking” Explain what this quote means and how
NEED NOW!! Who was known for turning his father over to the secret police for stealing grain from the government? A. Nikita Khrushchev B. Adolf Hitler C. Pavlik
(Help i am struggling with this problem) Jason and Mark have volunteered to fill water into the two dunk tanks for their scout field days. The amount of water i
what might happen if a wire and electronic devices replace with a thinner longer wire
Parents should not be allowed to choose their baby's gender
When a mediator guides the mediation process, but does not express an opinion, this is called _______ mediation
How does the moon change in the course of the story "Embers of Moonlight"? Use two details from the passage to support your response.
Suppose that the profit maximizing level of output for the monopolist is 100​ units, and atc​ = $45.00; mc​ = $35.00; mr​ = $35.00; p​ = $45.00. what is the​ mo
Using the ideas of others in your writing without citations is always plagiarism. true or false
What is the greatest common factor of 90,51, and 26?