vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

5) Political parties and interest groups use propaganda techniques to influence citizens. Which statement is the BEST sample of the "just plain folks" techn
suppose that F(x)=x^2 and G(x)=(1/4x)^2. Which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)
Las rosas se convierten en halcones
When you burn wood and they camp fire, _______ Energy is converted to ________ and light energy
The two main processes by which plant cells absorb, release, and use energy are A) fermentation and respiration. B) digestion and photosynthesis. C) photosynt
Which linear inequality represents the solution set graphed? A) 3y + 2x < 9 B) 3y + 2x > 9 C) 3y − 2x < 9 D) 3y − 2x > 9
I really don't get this. Which letter or letters in the outline should be capitalized? I. Morning a. Exercise b. Study Choose all answers that are correct. A.
Read the sentence. The National Aeronautics and Space Administration (NASA) plans, directs, and conducts all nonmilitary U.S. space activity.
. Gandhi’s pleas to avoid violence _____.
Please Help Thankyou! The volume of a rectangular prism is 936 cubic centimeters. The length, L, is 9 centimeters and the width, W, is 13 centimeters. What is t