Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

question:|x-2|, if x > 5 simplify without the absolute value sign
From the consumer’s perspective, the elements of an imc strategy can be viewed as being either.
Composers of the seventeenth and eighteenth centuries used even fewer expression marks than their predecessors. True or false?.
If a sum of money amounts to Rs. 2175 in 3 years and to Rs. 2625 in 5 years.Find the rate of interestsl​
Estimate the product of 0. 235 and 13. 467 to the nearest hundredth.
Slope 0, ordered pair -8, 4
Read the sentence. micaela says something about her grandmother’s feelings toward the united states, which are the opposite of the girl’s view. which is the bes
Please put answer as a mixed number! :) 1 and 3/8* 1.5 + 5 and 5/8 ÷ 0.4 =
A person is losing thermal energy through the skin at a rate of 120 W when his skin temperature is 30°C. He puts on a sweater, and his skin temperature rises to
Do you think organizations should adopt a single project management methodology for all their projects? why or why not?