snqadri snqadri
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he can sell for 85 cents per pound?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 15-03-2018
The grocer must use
 .. 90 lbs of 90-cent candy
 .. 10 lbs of 40-cent candy.

I find these X diagrams useful for solving mixture problems.
Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

7. What is the primary division between people? (1 pozret) property O gender Oprestige Opower
Troy's family is on a tight budget and shops for their groceries once a month. This only allows them to purchase a limited amount of fresh fruits and vegetables
Need help with part b please ??
Really need help with a writing a letter about hobby(about playing guitar) Thank you so much!!!
please subscribe wonder melodies please on you tube channel​
An empty water basin is being filled from the cold water faucet at the rate of 2 gallons per minute, but the water is flowing out from the drain at the rate of
Please help me with number 1
Choose the opposite for the following words: père
Which word does not belong? tocino ensalada hamburguesa bistec
the effect of capitalizing a cost that should have been expensed causes ______.