chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

The Lakeside Inn had operating cash flow of $48,450. Depreciation was $6,700 and 15) interest paid was $2,480. A net total of $2,620 was paid on long-term debt.
A command economy tends to exist under a
Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. 2x + y= 8 and y= -x + 5
Arrange the following aqueous solutions in order of decreasing freezing point. (The last three are all assumed to dissociate completely into ions in water.) (a)
What is the general form of the equation of a circle with center at (a, b) and radius of length m?
using the map, what is the distance between A and artifact B
Which of the following is an example of an indirect observation? a. A scientist counts the exact number of snakes in a field. b. scientist traps fish and estim
A rectangle on a coordinate plane has vertices Q(-1, 1),R(6, 1), S(6,-8), and T(-1,-8)What are the dimensions of the rectangle? The base is 6 and the height is
How many moles are in 64 grams of methane, CH4? A. 4 B. 32 C. 64 D. 13
Janette goes into an electronics superstore to buy a new computer. The salesperson works with her to find the right model, and she agrees to buy a new computer