xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Why might people find rigoberta Menchu' life inspiring
Who's composes works of art ?
Simplify 8x + 3y - x - 2y​
There are 15 boys and 12 girls and Mrs. smiths class what is the ratio of girls to boys written as a fraction in simplest form?
The middle school band has a boy to girl ratio of 4:6. The band had 20 members last year and 25 members this year. How many girls and how many boys are in the b
I'LL GIVE BRAINLIEST: Which measurements could create more than one triangle?A. A triangle with sides measuring 5 inches, 7 inches, and 9 inches, B. A triangle
Which of rhe following types of information is shown in the table?A. Tax recordsB. Military enlistmentsC. Census dataD. Diplomatic enrollmentsE. School enrollme
Anyone want points or brainiest here is a question. What is 4-1! :D
Review lines 119-120 of "The Seafarer." What does this passage mean?
Write a paragraph on How Franklin D. Rooseveltt was elected 4 times.