Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Which is true about Asoka's connection to Buddhism? He was key to spreading it across India by issuing the Edicts of Asoka. He created a popular sect within the
Robert is replacing sod in two square shaped areas of his backyard. One side of the first area is 7.5 feet. One side of the other area is 5.7 feet. The sod cost
which greek god was the god of beauty
What were the Cold War fears of the American people in the aftermath of the Second World War? How successfully did the administration of Dwight D. Eisenhower ad
Does your body have more immovable or movable joints? ? Why
What is a group of bats called
why do living things store energy in lipids instead of in carbohydrate?
what force keeps an object moving in a circle
What is the perimeter of a basement floor that is 40 feet long and 24 feet wide
How did Reconstruction affect daily life in South Carolina?