johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Plz help on the one I got wrong
Yo ________ (saber) el poema de memoria. A.sabes B.sé C.saber D.saben
People who live in hot, dry climates often rely on? for their drinking water.
Find the total amount and amount of interest paid in the following compound interest problems. $900 at 6%, for 10 years.
what is the difference between a bull shark and a megalodon?
When General Yuan Shigai died in 1916, A. The warlords surrendered. B. Soldiers assisted the people. C. Civil war erupted. D.The nationalists seized power.
What is 66 2/3 of $48?2. what number is 7/8 of 22?3. three fourths of 60 is what number?thanks so much!!!! :)
Giving extra points if you can define them ! What's does these words mean ?? Torschlusspanik Dépaysement Saudade Duende
does anyone know this ?
Is Shakespeare’s Romeo and Juliet mostly a love story or mostly a tragedy? (Audience: convince those who think it’s mostly a tragedy that it’s mostly a love s