alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

Using a hammer to drive a nail, it is the reaction force that brings the motion of the hammer to a stop but the _______________ that drives the nail into the wo
Que general fue presidente de mexico de 1920 a 1924
No aceptan ____ en los puestos del mercado. a. dinero en efectivo c. billetes b. monedas d. tarjetas de crédito
28 is 40% of what number?
if you ping a device, you are using the______protocol
discuss whether equality in hunter-gathering societies are of any relevance to 21st century society
8. What are the four major oceans?a. Eastern, Indian, Atlantic, and Pacificb. Atlantic, Pacific, Indian, and Antarcticc. Atlantic, Mediterranean, Pacificand Sou
Which descriptions from the list below accurately describes the relationship between both
Who is the king hemu?
Help please! need answer now A catapult launches a boulder with an upward velocity of 112 ft/s. The height of the boulder, h, in feet after t seconds is given b