ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

what equal 6 when you divide by 3
A key message of “Frederick Douglass” is all human beings have a deep need for: A. love. B. logic. C. instinct. D. freedom.
Hours: 5, 10, 12, 15 Miles: 60, 120, 144, 180 Determin the constant rate of change for the table.
Simplify the radical expression by rationalizing the denominator. 2 divided by the square root of 30.
Nationalism is to pride in one's national identity as a _______ is to a group of people who share a common identity, a sense of unity, and a desire for self-gov
Standard form for 4,000,000+3,000+50+2
I need to compare math and social studies.
what fraction is equivalent to 1.7?
What is a+b=c if a is equal to b
On Tuesday Shanice bought five hats. On Wednesday half of all the hats that she had were destroyed. On Thursday there were only 17 left. How many did she have o