SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Window design. A triangular window on Ross camp's new scary boat has two sides that measure 87 centimeters 64 centimeter, respectively. The perimeter of the tri
4(1.5c+6)-2c=-9 I need a help my teacher doesn't help
When changes occur in a DNA sequence, _______ produced from the DNA may not function correctly, and a _______ disease may result. A.proteins, genetic B.carbohyd
If you divide the mass of a substance by its volume, can you can find its density?
why were anti-federalists against the approval of the constitution?
what is 67/100 closer too 0,1/2 or 1
Greatest Common Factor of 55 and 77
American exceptionalism can best be defined as the belief that A.the United States could acquire territory by force because US troops were exceptional. B.the Un
Lizzy bought 4 bags of apples at the store. Her mom gave her 8 more apples. Now Lizzy has 36 apples. How many apples were in each bag?
Which modification is crucial in preparing an mRNA strand for proper translation? removal of introns and the splicing together of exons joining of ribosomal sub