juicie1 juicie1
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48. Use a ratio table to determine how much lamike will pay to buy 8 more packs of juice boxes at the same store

Respuesta :

bobeld
bobeld bobeld
  • 03-09-2015
One way:
$48 ÷ 12 = $4 a pack   8 more packs will cost 8 x $4 or $32.

Another way 8 is 2/3 of 12 so she will have to pay 2/3 of $48  2/3 x $48 is also $32
Answer Link

Otras preguntas

which equation doesn’t belong 4 (x + 3) =9, 4+ 3x =9, 4 * x + 12= 9, 9 = 4x + 12
NEED HELP! THIS IS VERY IMPORTANT Find the value of the missing angle give reasons to support your answer.Quadrilaterals
How many moles are dissolved in 1.5 L of a 5.7 M solution?
1/3 of 6 and 2/3 of 6
The following are reasons for the Industrial Revolution beginning in England EXCEPT: A. Financial support from banking institutions B. Supply of natural resourc
Can you please help me
Combine like terms to write an equivalent expression. Then use y = 5 to prove the expressions are equivalent.1 + y + y + y + 1​
an atom is the smallest part of what
Which of these BEST describes the detective's point of view toward the woman? He thinks the woman knows who did the He thinks the woman is responsible for the g
Find the equation of the line.