kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

If the side length of square ABCD is four times the side length of square PQRS, which statement is true? A. The perimeter of square ABCD is 16 times the perimet
Find the next two terms of the sequence 37 29 21
Jamie’s school awarded 800 raffle tickets as incentives. The principal will draw one winning ticket. The winner will receive an iPad. Jamie received 3 tickets f
a discount voucher offering 15% off is used to pay a bill. after using the voucher the bill is reduced to 36.72. how much was the bill before applying the vouch
2×2+1.00000000000000000000000000
simplify 1/3(9x-15)-2x
Cite (in Chicago style) two primary sources you find, either linked to your course or on the Internet, and two secondary sources. Describe why a historian would
Name five skills that are important in scientific thinking
How does diction help affect theme in a story?
Algebra help please?