Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Knowing what to do in an emergency is important. Read the options on each card and select the correct school policy. How do you reveal the code? Guess a little
Which represents the solution set of the inequality 5x-9<21
The local cable TV provider charges $89.00 per month for basic service, and has a $45.00 one-time "Activation Fee" for new accounts. Write (choose) the model fo
Larry pours 11 gallons of water equally into 4 containers. Which equation shows how to find how many gallons of water there are in each container? A. B. C. D.
I need help. I’m not understanding this question
Read the passage from Sugar Changed the World. The Hindu writings tell us of a religion in which fire was extremely important. People believed that the gods gav
(x+2)*2=2, x=? I need help
At 11:00 p.m. , the temperature in Alaska was -5 degrees. Four hours earlier, the temperature was 40 degrees warmer. What was the temperature at 7:00 p.m. ?
A basketball court is shaped like a rectangle 20 meters long and 10 meter wide? What is the area of the court?
what is considered an input and output peripheral?