cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

A 9,000-gallon silo of wheat is being drained at a rate of 500 gallons per hour. A 7,000-gallon silo of wheat is being filled at a rate of 500 gallons per hour.
A human hair has a thickness of about 70 micrometers. How many meters is this?
Equation: 11x=14x-15 (a) Boris is going to buy X copies of a book Store A charges $_ per copy with no other charges or discounts. Store B charges $_ per copy
A triangle has sides measuring 2 inches and 7 inches. If x represents the length in inches of the third side, which inequality gives the range of possible value
21st birthday speech​
Why does Belize not have volcanoes?
What does ''something'' refer to? Choose the phrase that completes the sentence.
What does “Race-Based” Slavery mean?
what do the incredible hulk, spinach, grass, an emerald, and a dollar bill all have in common?
huyguibibkjnkjbjbkjbkjbjkbjkbkjbjk