ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

What is the color of the sky?
What the answer pre algebra Oder operating
why are there gaps in the fossil history?​
A’B’C’ is a dilation image if ABC which is the correct description of the dilation
What is the Definition of ADP
About how many millions of tons of paper and paperboard were consumed worldwide in 1970? 1980? 1990? 2000?
What time period came after the Middle Ages? a. the Crusades b. the Dark Ages c. the Renaissance
parallel lines m and n are cut by transversal t. which statements are true​
my dad always says time is money what type of figurative language​
WILL GIVE BRAINLIEST!!!! What is the difference between exponential and logistic growth? Which one involves a positive feedback loop and which one involves a n