starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about multiculturalism in Europe is false? A. There are 23 official languages in the European Union. B. European countries hav
Stimulants can cause ___________ and physical collapse. A. excess hair growth on the face and neck B. extreme hallucinations C. an irregular heartbeat
What was the first thing that cast doubt on the authenticity of the king being Peter Wilks's English brother?
how do you think ratios are used in paint mixtures
Select the sentence in which all pronouns are used correctly. A. Just between you and I, I am not impressed by our new manager. B. Be sure to divide all incom
What might a strict person do
why did trade along the silk road flourish during the time of the han,kushan,parthian,and roman empires?
Who became president of the United States after Nixon’s resignation?
Charity has swollen glands and a bright red tongue. She has: pneumonia tuberculosis scarlet fever whooping cough
In the book called FABULOUS DUCKS... who is the most FABULOUS DUCK?