batrisyiaaliahovodyx batrisyiaaliahovodyx
  • 03-09-2017
  • Mathematics
contestada

3 sweater cost as much as 2 pair shoes.if the total price of it 390,how much is 22 sweaters?

Respuesta :

bmc190529
bmc190529 bmc190529
  • 03-09-2017
If 3 sweaters = 390 $
Then 3 / 390 = 130$ per sweater
130$ * 22 = 2860$
Answer Link

Otras preguntas

How did the headlines change as Napoleon got closer to Paris and the seat of government
One of the reasons the United Nations was off to a better start than the League of Nations was because _____. A. the U.S. Congress and people supported it B. al
Why has the idea of the "traditional family" helped social scientists better understand black families in america?
What did Roosevelt mean when he described the United States as the arsenal of democracy
I don't understand the question.can you translate amd give me few examples?
which has the best unit rate? 16 oz for $4.25 or 20 oz for $ 4.55 I chose 16 oz but I need to make sure it's right
what is the name of sugar molecule in the DNA helix
C=100C=100\pi (P)=3.14π(P)=3.14D=C\div \piD=C÷πD=?D=?
A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds?A: $4.50B: $5.00C: $7.50 (i think this is the answer but not sure)D:
Alcohol consumption disrupts the formation of lasting memories by