sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Solve 6^3 – x = 6^2 for x A. x = –1 B. x = –6 C. x = 9 D. x = 1
find the center and radius of the circle described by the equation
Do you think the United States was able to "enforce" the Monroe Doctrine?
Which BMI score listed below is considered overweight
Five-year-old twins wyatt and adam both want to play with the same toy car. after squabbling for a bit, wyatt picks up the car and bashes his brother over the h
The type and age of rocks found in this mountain range are also found on another continent. What might this mean?
Find three sets of values for x and y to make x mile/y minutes = 4 mile/32min a proportion . Explain how you found the values
One year there was a total of 5858 commercial and noncommercial orbital launches worldwide. In​ addition, the number of noncommercial orbital launches was twotw
About 3/4 of adults say they wash their hands before eating. determine probability that 2 people wash their hands before eating.
Which of the following is not true about the characters in the frame story and the story within a story? A.) Vortigern, the villain in the story within a sto