kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

What is 7/8 and 4/9 closer to 0,1,2,or 3
What is 7/8 and 4/9 closer to 0,1,2,or 3
what is 10% of 400.00
How many distinct ways can the word ROBBERS be arranged
12% is 90% of what number?
What number has the same value as 50 tens?
Nationalism is to pride in one's national identity as a _______ is to a group of people who share a common identity, a sense of unity, and a desire for self-gov
What is the adjective clause in the sentence? Janelle, whom the puppy loves to lick, is getting plenty of puppy kisses all over. A. of puppy kisses B. is get
The sum of three consecutive integers is 42. Let x be the middle of the three integers.
Sharon spent $3.45 on sunflower seeds the price of sunflower seeds is $0.89 per pound how many pounds of sunflower seeds does Sharon buy