giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

What happens when the temperature of a gas is increased? O A. The boiling point will increase, O B. The collisions between molecules will decrease, O C. The vol
A triangle has sides that measure 2 units, 5 units, and 5. 39 units. What is the area of a circle with a circumference that equals the perimeter of the triangle
define one meter lendth​
A ______ is an online conference during which a host presents an idea or product to a group of participants with limited audience interaction.
difference between Federal legislature and executive on the basis of its work​
Two ways of calculating average returns are ______ and ______. Multiple select question. the arithmetic average the progressive average the geometric average th
During the halftime performance for a football game, the color guard is planning a new formation in which seven members stand around a central point and stretch
Complete sentence with the correct words
A tailor uses 75 yards of material to make 30 sweatshirts of the same size. At this rate, how much material is needed to make 1 sweatshirt?
17.1 equation of a circle evaluate homework and practice answer key