leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

In order to prove that your cause and effect relationship exist it is important to
Gunpowder was brought to europe during the crusades. what advantage did it give european explorers over the natives in lands they were exploring
Why did john wilkes booth want to keep slavery?
Which expressions are equivalent? A.3x-7y and -7y+3xB.3x-7y and 7y-3xC.3x-7y and 3y-7xD.3x-7y and -3y+7x
Which process is not associated with mechanical weathering? frost wedging unloading biological oxygen activity reactions with oxygen
Evaluate the expression: 15(6 – 4)
Which organisms are extremely small and use hosts as both home and food supply?
π is an example of _____. a rational number an irrational number an integer a natural number
Which one of the following agreements stated that the lower house represented the people and the upper house represented the states? •Representation Compromise
An octagon has side length 10.9 in. The perimeter of the octagon is 87.2 in cm and the area is 392.4 in2. A second octagon has corresponding side lengths equal