HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two consecutive odd integers is 144. Which expression may be used to solve the problem?
10 Escribe sintagmas nominales compuestos por determinante y núcleo.
Slope intercept form 8x-6y=18
Which statement describes Ayatollah Khomeini? He served as the last shah of Iran. He became the first democratic president of Iran. He helped found the Muslim B
Which expressionsare equivalent to the given expression? Select two options. (-2.4a - 1.8b) - (-3.8a - 4.4b) + (2.0a +3.0b) ANSWERS : A) 3.4b - 3.2a B) 3.4a
Need help please and thank you!!
What was discovered in Georgia that became the impetus for the violation of the Worcester v Georgia treaty? a. Silver b. Gold c. An abundant food supply d.
How much would x dollars earn in 1 year at a rate of 5% compounded annually?
what is the measure of the angle? 5 a 53.1° b. 36.9° C. 30.10 d. 590
Let C = total cost, and t = number of t-shirts. Using the following equation C = 4t + 160, how much will it cost for 30 t-shirts?