Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

What is the structure of the national government?
Decision-making skills involve A putting off making a decision until everyone agrees B Choosing between two or more alternatives C picking the alternative
Which is a fundamental force? A. Friction B. Tension C. Spring force D. Electromagnetic force
(8x^3- 27x^2 + 4x+15) / (8x+5)
The sum of 3 consecutive integers is 294. Find the 3 integers. Smallest:_____ middle:_____ Largest:_____
example of man vs self
Point M is the midpoint of AB. AM=3x+3 and AB=8x-6. What is the length of AM
what is main theme!??! HELP
Martin decided to buy 2 bags of grapes wei ds each, instead of the 3 bags weighing inds each, because the bigger bags were on sale. Did he end up with more grap
To create the proper style for an argumentative essay, writers should