demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

Which formula represents copper(I) oxide? (1) CuO (3) Cu2O (2) CuO2 (4) Cu2O2
At standard pressure, CH4 boils at 112 K and H2O boils at 373 K. What accounts for the higher boiling point of H2O at standard pressure? (1) covalent bonding (3
is 10 gallons greater or less than 60 quarts?
Given the balanced equation representing a reaction: CH3CH2CH3 + Br2==> CH3CH2CH2Br + HBr This organic reaction is best classified as (1) an addition reactio
During the Revolutionary War, how did the British convince slaves to run away from their owners and help the British war effort? A. made plans to arrest slave
Supreme Court Justices are appointed for life (until they die or choose to retire). pros and cons of this policy.
Can Two People With Blue Eyes Have A Brown Eyed Child And Why Or How Is This Possible Or Impossible?
A family went to an amusement park and paid $12 for each adult and $8 for each child. A group of 15 people went to the park and it cost $140. This system of equ
What is longitude and latitude?
What is the number of pairs of electrons that are shared between the nitrogen atoms in a molecule of N2? (1) 1(2) 2(3) 3(4) 6