JillianaG145725 JillianaG145725
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

At store A, oranges are $3.99 for 5 apples. At store B oranges are $20 for 7 apples which is the better deal?

Respuesta :

AmenJ395715 AmenJ395715
  • 03-11-2022

Answer:

Store A

Explanation:

To know which is the best deal, we need to find the price per apple for each store, so we need to divide the price by the number of apples.

For store A:

[tex]\frac{\text{ \$3.99}}{5\text{ Apples}}=0.798\text{ per apple}[/tex]

For Store B:

[tex]\frac{\text{ \$20}}{7\text{ Apples}}=2.85\text{ per apple}[/tex]

So, the best deal is Store A because the price per apple is less than the price of Store B.

Answer Link

Otras preguntas

What is the effect of exercise on body composition? (3 sentences please)
On Tuesday, a local hamburger shop sold a combined total of 258 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of hambu
Focuses on the consequences that actions or policies have on the well-being of all persons directly or indirectly affected by the action or policy. The principl
If SF = 5x + 2, SK = 27, and KF = 3x - 1, find KF.
find the value of x,y,z 107
7 kilogramos cuanto miligramos son
Java Programming home > 1.14: zylab training: Interleaved input/output Н zyBooks catalog Try submitting it for grading (click "Submit mode", then "Submit for
C2H60+ 02 → CO2+ H2O
Principle of fossil correlation
If it takes you 15 minutes to walk from your home to school at 2.5 miles per hour, how far from home is your school?​