moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

Answer and how you got it
Can someone help me on this
What did american women do at the home front during war world 2?
According to Figure 15-3, which gas makes up 21 percent of Earth's atmosphere?
A company ordered 10 boxed lunches from a deli for $74.50.each boxed lunch cost the same amount.which equation represents the proportional relationship between
what are the 6 types of fossils
in “Ambush,” why does the author begin the passage in the present rather than during the war?
In the event a tie should occur in the senate, the constitution provides who shall be the tie breaker?
In a re survey 3 out of 8 people preferred the vanilla yogurt over the strawberry yogurt if there were a total of 120 surceyed how many liked the vanilla yogu
renee paid 12.96 for 6 bags of chips how much did each bag cost?