ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Which offers the BEST description of the location of Australia's major cities and population centers? A) They are primarily located along the coast. B) They
Te sugiero que (ir con ella al supermercado.
Please help me ASAP I will give 25 points thank you
how did the expansionist ideas of hitler stalin and tojo lead to world war ll
The measure of an angle is 74°. what is the measure of a complementary angle? °
Were Cassius’ and Brutus’ deaths the work of fate or free will? Explain the ways that their deaths address the theme of fate vs. free will.
Which is the best example of a persuasive thesis statement? A.The book Doctor Washington is about many different family relationships. B.The setting of the bo
When was japan established with its current name?
Hideo is calculating the standard deviation of a data set that has 7 values. He determines that the sum of the squared deviations is 103. What is the standard d
Look at the graph below, which shows the population of the United States from 1790 to 1910.