andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question
Use like as a preposition or a verb, but not as a conjunction. TrueFalse
PLEASE HELP!?!!?!?!!! Write -1.5 as a mixed number in simplest form.
A baby grew 3 1/2 inches in five months, what the grown rate in inches per month?
QS is the bisector of PQR and RS is the bisector of <PRQ. If <P = 76°, find the size of QSR.​
Which layer of blood vessels allows for dilation and contraction? a. Tunica Intima b. Tunica Media c. Tunica Externa d. Elastin Layer
A metal rod is placed in a hot fire. Some of the metal turns orange and becomes runny Which answer choice best explains what happened in this scenario? The part
According to Paine, people do not value things that they
mối liên hệ giữa chuyển hóa protein và lipid ?
Which statement best describes a scientific question? It must be based on a hypothesis. It must be supported by data. It must be testable. It must be original