aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

Zoe’s math teacher tells her to construct an equilateral triangle. What information does Zoe need?
Laws in the physical world are grounded in the relationship between physical proximity and the ____ of a person's behavior.
which description best defines the politics of the gilded age?
You are writing a literary analysis essay on Shakespeare's Macbeth. Which of the following is a reliable source of information on the topic? A: a student's coll
The main trade route that connected China and Rome was called the ____. A) Satin RoadB) Silk RoadC) Han RoadB) Roman Road
When an ice cube in a glass of water melts, the water level _____. A. remains the same B. rises C. falls
define el sistema del gobierno ateniense utilizado las siguientes palabras
what is the best definition of "explicit analysis of a text"? looking at the meter and rhyme focusing on the concrete elements that can be directly pointed out
The set of all points in a plane that are equidistant from two points is a (n):
Not everyone has the same taste in fashion. different people have different tastes in clothing and accessories. true false