nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

You see a burning candle you feel heat above the flame you see black smoke rising from the wick and wax melts list each of the changes that occurred and tell th
how did the civil rights movement gain momentum
What are some good propaganda essay topics to write about?
There are 12 marbles in a bag, and the marbles are either yellow or green ]. Two marbles will be randomly picked from the bag, without replacing the first one p
what is 2/5 less than 8/15
I need help with square roots
What is -|-4| equal to?
Why would water level drop and high plains over the years?
Salvation can only be an act of individual works. True False
Four uniform objects having the same mass and diameter are released simultaneously from rest at the same distance above the bottom of a hill and roll down witho