MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

during the late 1800's, one result of railroad expansion in the West was​
“I got six numbers, one more and it would have been a complete phone number.”
In the refrigeration cycle, the process of liquid changing to the vapor phase _____. pulls heat energy into the liquid and cools the surroundings. pulls heat en
Find the value of X Please I need help, I completely forgot how to do this!
Name the art piece above, its location, and the technique the artist used to create it. What can be observed about this piece and the technique used?
What should Allison do next to find the value of the expression? A. remove 2 negative tiles B. remove 3 negative tiles C. add 2 negative tiles D. add 7 negative
Radiation, conduction, and convection are methods of energy transfer. Of these methods, radiation is the only one in which energy can be transferred through ___
HELPPPPPPPPPPPPPPPP PLZZZZZZZ?!?!!!!!!
QUICK I NEED MAJOR HELP !! WILL MARK BRAINLIEST
Match the term with the definition.