alasia1 alasia1
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 

Respuesta :

bryantroutman
bryantroutman bryantroutman
  • 02-02-2017
21-13=8
8/2=4
Each notebook costs $4
Hope this helps :)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
First you do 21 - 13 and you get 8

8 divided by 2 notebooks = 4

Each notebook was $4.00

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

tamara says that 15 / 3 = 5 is she correct ? explain
Which of the following is NOT true about the issues that led to civil war in the United States? A. Conflict arose between the northern and southern parts of the
is granite a renewable resource
What is the representative particle of Fe?
This is yes/no question. Does 0.1 equal 10 percent? If not what does it equal? Brain dead
what subjects other than math that use ratios
how many different gametes can an RRYy parent form?
What describes the path of blood between the heart and the lungs
Use Constitutional Convention in a sentence to show you understand what it means.
This is yes/no question. Does 0.1 equal 10 percent? If not what does it equal? Brain dead