luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

Which one of these joints performs adduction, horizon, addiction , medial and lateral rotation and circumduction
please answer it correctly​
examples of bamboo products​
If a population pyramid has a very broad base then what does that tell you about the population it represents?
india,s best car company​
Pat has spent 48 minutes reading, 1 hour and 17 minutes playing baseball in the yard, 65 minutes playing soccer, and 39 minutes watching tv. Show your work Part
Subtract. 7 4/10−1 2/10 Write your answer in simplest terms.
Find the due dates and maturity value for a $13,600 loan made to Jim Kovalchuk on February 7 for nine months at 11% interest
What number is pointing to the area where magma is less dense due to heat?
PLEASE HELPPPPPP I DONT KNOW WHAT TO DO!!!!!!!!