777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

In (x, y), if x is _____________, then (x, y) lies either in the 2nd quadrant or in the 3rd quadrant.
Which statement is needed to complete this syllogism? If the angles of a triangle are all equal, then the sides of a triangle are all equal. If the sides of a t
Lee y escoge la opción con la forma correcta del verbo para completar la frase. Read and choose the option with the correct form of the verb to complete the se
5(b) Joe has a bucket containing 1370cm³ of water measured to the nearest 10 cm³. Joe Says "If I tip my bucket of water in the cuboid container, it will never o
(2.) Jerry first walks 5m to East, then 6m to N 60 E, then, she walks 16m to N30'W, 3 finally turns he face and moves 3V3m to south. What is her displacement an
How did John and Abigail Adams believe Thomas Paine's Common Sense influenced others?
I don’t get this question Simplify 4.5:9.9:8.1 Please help
Please answer both questions I will give u brainliest if ur right
10. Two primary sites for the polio virus replication?
why was anne Frank's parent so lenient towards her? ( mentioned in her diary September 27,1942)​