28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Please Guys can you help me
What’s 9 times 9 Just gave you 100 for free your welcome
Danielle is paid $75 for 5 hours of work. How much does she make for 1 nour of work? * HELP ME PLS
Help me please For 40 points It is for middle school Which of the inventions that we have explored this week, had the greatest impact on the lives of the peopl
Name two ways to decrease the electric force between two charged objects.
i need help ASAP plz its timed
How have Native American and settler encounters on the western frontier evolved over time?
Which statement describes a monarchy? A. Power can be taken away through votes by citizens. B. Everyone is responsible for creating his or her own rules. C. Pow
what pair of lines are parallel
(50 POINTS | URGENT!) What did the Greeks believe about people? (a) They asked too many questions that they were unable to answer. (b) They lacked the potenti