agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Question 3 of 10 A large number of Germana immigrated to the United States because A. they wanted to spread their religious beliefs, B, they were on the losing
what is plasma in chemistry​
The table shows a set of conditional relative frequencies of drivers in a survey planning to buy a used vehicle next, based on how they obtained their current v
work out the values of a and b in the identity 5(7x + 8) + 3(2x + b) = ax+ 13 will give brainiest!!!
Mark the letter A, B, C or D on your answer sheet to indicate the word whose underlined part differs from the other three in pronunciation in each of the follow
Underline the pronouns in each of following sentences
Plz answer fast! Tell the correct answer(both parts), or else I will report you.
a dentist used a light have wavelength 450nm what is the energy of the light
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IUF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEB BY STEP EXPLANATION!! A sample in which each individual in
11. If you come to England, it will be a good ________ for you to improve your English. A. opportunity B. advantage C. experience D. possibility