harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

When the founders wrote the Constitution , they anticipated that A. voters would gradually be trusted to directly elect more of their rulers B. landslide
What is the dependent variable in this experiment
travel organization organizes a trip to London. The price changes based on the number of applicants. The following program is used to display the price of the t
which of these is an organ?
Robert's mother pours a cup of milk for him and then realizes that the cup has a small crack in the rim. Not wanting her son to cut his lip, she pours the milk
Which of the following departments would be included in a state government's public safety functio
You are putting 30 different bolts into bins according to the size of the bolt. So far, you have successfully put 10 bolts into bins, which is 1/3 of the total
what makes good art good?
'Mona Lisa' Created by Leonardo da Vinci in 1503 - 1507. What is Mona Lisa's eye colour? (I am colour blind) ;(((
b. Escribe el nombre de tres muebles o accesorios que hay normalmente en las partes de la casa de la actividad 30a. Después, compara tu lista con la de tu compa