millershea2012 millershea2012
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Four friends go to the movies and pay $11 per ticket. They also each buy a snack
combo. If they spent a total of $76, how much did each snack combo cost?

Respuesta :

lkhan23 lkhan23
  • 03-03-2022

Answer:

Each snack combo costed $8

Step-by-step explanation:

4 friends* 11 per ticket = $44 for four tickets

76 - 44 = $32 spent on all the snack combos

$32 ÷ 4 friends = $8 spent on each snack combo

So, each snack combo costed $8

Hope this helps!

Answer Link
ariannasmith006
ariannasmith006 ariannasmith006
  • 03-03-2022
They spent $44 on tickets all together. We would do 76-44 to see what they spent all together on snack combos. They spent a total of $32 on snack combos. 32/4 gives you what they EACH spent on snacks. They each spent $8 on snack combos.

Answer-$8
Answer Link

Otras preguntas

The persian ruler darius divided his empire into provinces called
Todd owes $438.53 on his credit card. He returns two items, one for $49.36 and the other for $52.95. Then he makes purchases of $32.24 and $33.23. What is the n
how can 525 divided by 1500 be written in all ways
Simplify (-4 + 5i) + 2(1 + 3i). Enter your answer in the form a + bi.
To have a batting averages of over 0.500, how many hits in 45 times at bat would Raul and Karen need?
three more than the product of two and a number x
Stephanie puts 30 cubes in a box. the cubes are 1/ inch on each side. the box holds two layers with 15 cubes in each layer. what is the volume of the box
help me this is hard
If the mass of a material is 44 grams and the volume of the material is 6 cm^3, what would the density of the material be?
Please need some help on this