goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

what is the missing constant term in the perfect square that starts with x^2 -20x
what was the president hoovers deaction to the early years of the great depression
Who signed treaties with American Indian tribes to get them to move to reservations? the territorial government the US Congress Isaac Stevens Marcus Whitman
Based on their location in the atmosphere, the layers are able to have their own special characteristics. For example, most weather occurs in the troposphere.
Temperature and kinetic energy are ___________ proportional. A) Adirectly B) Directly C) Indirectly
Please answer the following
Can anyone help me with this?
which issue did all delegates agree within the constitutional convention
Read the opening line from a draft of an informative essay. Which is the best revision of the sentence? Trade between Great Britain and Japan expanded as op
Helppp please _____________