nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

$20.00 divided by $2.40
ow did new scientific knowledge help the building of the Panama Canal?
Which of the following element combinations will likely form polyatomic ions? cesium and chlorine oxygen and carbon sodium and bromine xenon and neo
How many international visitors did the United States attract in 2010? twenty million forty million sixty million eighty million
What event in 1848 resulted in a direct improvement and woman rights in New York
The volume of solution in a test tube is measured to be 0.0067 liter. Which digits in the measurement are significant figures?
The light-skinned figures in the minoan fresco bull-leapers are
Line B has a slope of -3/4. Line C is perpendicular to line B. What is the slope of line C?
The temperature inside your mother’s deep freezer is set for –2°F. The manufacturer guarantees the actual temperature will fall within 4°F of the temperature t
Why is it necessary for cells to maintain homeostasis?