im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

PLEASEEE ANSWER D: List all groups who were permitted to vote in colonial elections?
Moss leaf cells have... (Click all that apply). Cell Membrane Cell Wall Chloroplasts Mitochondria Nucleus
GUYS I NEED HELP what's 1/2 divided by 1/2 plz help i will give cookie and ice cream :) and mabey a brainliest on whos right.
1. Lance just got a new camera for his birthday. Yesterday when he went out to take photos, he noticed that his camera would sometimes turn itself off. What is
i need help i have hoco in a few days and if i have an F i can’t go
How do I solve this problem?
Draw a graph for the equation y = 0.73x + 7 ​
What is the purpose of federalism?
what are the functions of four major federal law enforcement agencies?
In the market for labor, demand describes …? A: the relationship between the quantity of labor that workers are willing to provide and the wages they are willin