madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

may someone help me out with this please
People design computers, and machines assemble them. Gas is then used to transport the finished computers to stores. Select the factors used in producing comput
what role did manifest destiny have in westward expansion? a. immigrants entering the country needed land on which to live. b. westward expansion had already pu
for which of the following sequences is it true that every term (after the first one) is 4 less than the previous term A. -3,1,5,9 B. 9,5,1,3 C. 7,3,-1,-5 D.
Which sentence uses the word effect correctly? A. Rising oil prices will have an effect on nearly everyone. B. A gas shortage will not effect me very much, s
can anybody help me out with this please
Place the following events in chronological order: I. Muslims and Croats are killed in ethnic cleansing. II. Milosevic becomes president of Serbia. III. Civil w
in metals, the properties of malleability and ductility are explained by the fact that metallic atoms can roll past metallic bonds and form new bonds. roll over
Which is true about models in science
how did increased trade influence the golden age of islam?