whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Todd has hired an inverter to ensure that there is never a loss of power in his new factory. What would Todd pay as his cost of production for the inverter?
somebody do this plzzz in 5mins plzzzz ill mark u as a brainliest
The tag used for starting a new line is ________.​
determine two numbers nearest to 3000 exactly divisible by 5 7 14 15​
You received an email this morning where the content didn’t align with the subject or the context in which you were receiving it. It was a jarring experience
Can someone tell me if I got the right answer!!!
Which of the following describes the impact of carpetbaggers on Reconstruction? O They filled the jobs of Union soldiers who died in battle. They profited off o
How can there be so many different kinds of matter when there are only 118 different types of atoms in the world?​
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! What is the product of –3 and 5? -15 -8 8 15
A manager of a large corporation recommends a $10,000 raise be given to keep a valued subordinate from moving to another company. Consider the internal and exte