lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

How did Spanish Friars view Native American Religions? explain.
Correct answer will get brainliest and full ratings.
What does Jonathan get in exchange for the rebel money he has saved?
What health issues cause lower belly fat?
According to one of the rubrics, its important to use blank in a persuasive speech that the audience will understand
In nontrauma patients, an early indicator of internal bleeding is:
What is the purpose of the acronym NINJA??
What is the highest electronegativity value in the periodic table?
Osmosis is considered a special case of diffusion because
What percent of licensed teen drivers who use drugs regularly report they drug and drive